Strona Główna · Artykuły · Linki · Download Sierpień 01 2021 02:43:16
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Nowe krótki rys historyczny
Galeria
Historia
O nas
Statut OSP Nowe
Jak zostać druhem OSP
OSP Rychława
OSP Mały Komorsk
ZOSP przy PFM "Klose"
Zarząd Miejsko-Gminny ZOSP RP w Nowem
1 procent dla naszej OSP
Szukaj
Linki
Download
Mapa Gminy Nowe lokalizacja jednostek OSP
Kontakt
 
REKLAMA
 
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 107
Najnowszy Użytkownik: niko_
 
Partnerzy
 
OSP Mały Komorsk
RYS HISTORYCZNY Ochotniczej Straży Pożarnej w Małym Komorsku

W dniu 3 listopada 1957roku z inicjatywy Naczelnika Rejonowego OSP Warlubie druha Maksymiliana Piątkowskiego i członka OSP z Wielkiego Komorska Stanisława Piechockiego oraz mieszkańców Małego Komorska Wiktora Zwigun i Czesława Elszkowskiego – zorganizowano zebranie , które miało na celu utworzenie jednostki OSP w Małym Komorsku. Uczestniczyło w nim 17 osób, z czego 15-tu zostało członkami OSP. W tym dniu wybrano pierwszy Zarząd w składzie:
- Prezes Wiktor Zwigun
- Naczelnik Czesław Elszkowski
- Skarbnik – Feliks Szczepański
- Sekretarz – Stanisław Zieliński oraz Komisję Rewizyjną w składzie: Józef Frankiewicz, Henryk Świergal, Wacław Łączny.
Pierwszą siedzibą OSP Mały Komorsk była drewniana szopa przy miejscowej szkole podstawowej, udostępniana przez ówczesnego kierownika szkoły Pana Władysława Kozaczkiewicz, a jako sprzęt do alarmowania służyły dzwony na wieży miejscowej , poewangelickiej kaplicy i zakupione z własnych środków dwie trąbki alarmowe. W 1958 roku jednostka otrzymała sikawkę ręczną z 1904 r. z OSP Wielki Komórsk oraz 10 kombinezonów, toporki, obuwie gumowe i 15 czapek . W tym samym czasie Zarząd OSP czynił starania , aby otrzymać zezwolenie na adaptację miejscowej kaplicy na remizę , która była przeznaczona do rozbiórki . Pozwolenie to udało się uzyskać w 1959r. Środki finansowe i materiały na adaptację , udzieliła Gmina Warlubie ,a wykonanie prac nastąpiło w czynie społecznym przez strażaków. Jesienią 1959roku prace ukończono i remizę, która jednocześnie pełniła funkcję świetlicy- oddano do użytku.
Dnia 11 marca 1960r. został podpisany Statut jednostki i OSP Mały Komorsk została wpisana do rejestru stowarzyszeń . W 1963 roku po raz pierwszy jednostka brała udział w zawodach rejonowych , zajmując I miejsce w grupie pomp ręcznych oraz w zawodach powiatowych , gdzie w ogólnej punktacji zdobyła II miejsce , za co otrzymała motopompę M-400 z wyposażeniem . W związku z reorganizacją administracyjną państwa w 1964 roku zmienił się zarząd jednostki. Prezesem został Przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej w Nowem Bronisław Barski. Pozostała część zarządu została bez zmian. W tym samym roku jednostka została w pełni umundurowana. Rok 1964, to także budowa nowej szkoły w czynie społecznym , wspomaganym udziałem strażaków, którzy przepracowali ok. 600 rob. godz. Pierwsza drużyna młodzieżowa przy jednostce powstała w 1967roku, a od 1969r. stanowisko Prezesa OSP objął sołtys wsi Mały Komorsk – Aleksander Hofman. Od 1970r. w świetlicy strażackiej zaczęły corocznie odbywać się dziecińce letnie , organizowane wspólnie przez miejscowe Kółko Rolnicze, Koło Gospodyń Wiejskich i OSP. W ramach zabezpieczenia pożarowego , przy remizie w czynie społecznym powstał ogródek Jordanowski dla dzieci z terenu wsi. W 1975 roku nastąpiła kolejna zmiana Prezesa jednostki. Został nim ówczesny Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pastwiskach Emeryk Kujawski. W tym czasie rozpoczęła się współpraca jednostki z młodzieżą szkolną oraz w czynie społecznym została rozbudowana lokalna sieć wodociągowa. Przy budowie tej sieci strażacy przepracowali ok. 800 rob.godz. Za wykonaną pracę miejscowa społeczność ufundowała sztandar. Na przełomie 1983/84 roku jednostka otrzymała samochód pożarniczy Żuk GLM-8, w wyniku czego uzyskała status straży Typu S. Oprócz działalności ratowniczo-gaśniczej , jednostka prowadziła działalność edukacyjną młodzieży i mieszkańców. W miejscowej szkole odbywały się konkursy, zgadywanki, pokazy i ćwiczenia dla uczniów z zakresu pożarnictwa oraz pogadanki o tematyce pożarniczej na zebraniach wiejskich i w zakładach pracy. W 1986/87r. został założony plan rozbudowy świetlicy poprzez dobudowanie garażu. Prace w tym zakresie zostały rozpoczęte , jednak na przełomie 1988/89 roku kiedy zmieniła się polityka państwa, zarząd podjął decyzję o przerwaniu prac i wystąpił z wnioskiem do Gminy Nowe o przekazanie terenu i warsztatu po Kółku Rolniczym w Małym Komorsku na nową remizę strażacką. Zezwolenie władz w tej sprawie jednostka otrzymała w lipcu 1992roku i doszło do przekazania placu i rozbudowy obiektu. Do pilotowania budowy w czynie społecznym , kierowania finansami i całą rozbudową , na zebraniu członków OSP , wyznaczono naczelnika Czesława Elszkowskiego. Budowa remizy nie byłaby możliwa bez oddanych sprawie strażaków-ochotników, mieszkańców wsi, Rady Miejskiej w Nowem, Burmistrza Nowego i równocześnie Prezesa Zarządu Gminnego ZOSP Stanisława Butyńskiego oraz sponsorów z terenu wsi i gminy.
Na styczniowym zebraniu w 1994 roku strażacy zaproponowali przywrócenie kaplicy ewangelickiej tzn. byłej remizy i jednocześnie świetlicy , na obiekt sakralny. Rzucone hasło, przy wytężonej pracy z udziałem lokalnej społeczności, zostało wykonane. 29 października 1994r. kaplica została poświęcona pod wezwaniem Św. Floriana. W 1994roku z powodu choroby zrezygnował z funkcji Prezesa Emeryk Kujawski. W lutym 1995 roku Zarząd jednostki zaproponował rozbudowę funkcjonującej remizy. Jesienią tego samego roku prace wykonane w czynie społecznym już zakończono – dobudowane zostały pomieszczenia gospodarcze, magazyn i kuchnia. W 1996 r. wybrany został nowy Zarząd, którego Prezesem został Czesław Elszkowski.
W dniu 9 maja 1998 roku jednostka otrzymała samochód pożarniczy Star 660, co łączyło się z 40-tą rocznicą istnienia OSP. Z okazji jubileuszu odbyła się uroczystość z udziałem władz strażackich i gminnych, a zasłużeni druhowie otrzymali odznaczenia i medale. W dniu 8 maja 1999r. jednostka brała udział w powiatowych obchodach Dnia Strażaka w Świeciu, połączonych z zawodami i pokazami pożarniczymi. 25 maja 2001r. jednostka była gospodarzem i organizowała VIII Zjazd Miejsko-Gminnego Związku OSP, na którym m.in. omawiano ogólny stan pożarnictwa gminnego. W dniu 3 maja 2003 roku odbyła się uroczystość 45-lecia działalności jednostki. Z tej okazji Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP wyróżniło jednostkę, odznaczając sztandar brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa . W kolejnych latach liczba druhów jednostki zwiększała się . W 2006 roku liczyła 39 członków czynnych oraz 5 członków wspierających . Od chwili swego istnienia jednostka OSP Mały Komorsk , oprócz swoich podstawowych zadań , zajmowała się organizacją różnych imprez lokalnych , takich jak: Dzień Dziecka, Dzień Kobiet, uroczystości dożynkowe, zabawy karnawałowe, wycieczki. Współpracowała i nadal to czyni - z młodzieżą szkolną , propagując tematykę pożarnicza w formie konkursów recytatorskich, rysunkowych, pogadanek i pokazów. Ponadto zawsze chętnie uczestniczyła w zawodach sportowo-pożarniczych różnego stopnia.
W 2009r. podczas uroczystości 50-lecia obchodów istnienia jednostki , udekorowano sztandar srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa , nadanym przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W lipcu 2010r. z inicjatywy druhów Mariana Wolickiego i Adama Ziemer, zmodernizowano remizę poprzez dobudowanie kotłowni i zainstalowanie pieca grzewczego . Był to kolejny czyn społeczny strażaków , którzy przepracowali 180 rob.godz. W styczniu 2011 roku ze środków gminnych został zakupiony samochód pożarniczy GLM marki Mercedes Daimler Benz, którego oficjalne przekazanie nastąpiło w czasie Walnego Zebrania sprawozdawczo-wyborczego dnia 26 marca 2011 roku.
Obecnie w skład Zarządu wchodzą:
- Prezes – Marian Wolicki
- Naczelnik – Adam Ziemer
- Z-ca naczelnika – Zdzisław Świergal
- Sekretarz – Stanisława Woźniak
- Skarbnik – Roman Ponczek
- Członek – Krzysztof Zdunek
- Członek – Stencel Adam
Jednostka liczy 23 członków czynnych, 6 członków wspierających, 2 członków honorowych.
Opracowała: Stanisława Woźniak
dn. 12.09.2011r.
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
Pogoda
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie